Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dożynki Jasnogórskie z udziałem KGW Michałówka

Utworzono dnia 17.09.2018, 11:07

W niedzielę 2 września 2018 r. na Jasnej Górze w Częstochowie odbyły się uroczystości Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników i Święta Dziękczynienia za Plony, czyli Jasnogórskie Dożynki, z udziałem m.in. Andrzeja Dudy, Prezydenta RP, w których uczestniczyło ok. 60 tys. rolników z całej Polski. Miło nam poinformować, że w dożynkach transmitowanych bezpośrednio przez I Program TVP i telewizję „Polonia” uczestniczyła 50-osobowa delegacja, jako Koło Gospodyń Wiejskich w Michałówce, z wieńcem.

Inicjatorką kolejnego, piątego już wyjazdu do Częstochowy i główną organizatorką była Irena Iwańczuk - Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Michałówce. Do tego niecodziennego i niepowtarzalnego wyjazdu, oprócz przeważającej ilości mieszkańców naszej gminy dookoptowała osoby z gmin Dubienka, Żmudź, miejscowości Serebryszcze i z samego miasta Chełma.„Ja, moja rodzina i znajomi odczuwamy taką potrzebę, by w niedługim odstępie czasu odwiedzać Częstochowę. Chcemy właśnie w tym miejscu, Jasnogórskiej Pani podziękować nie tylko za okazałe, mimo suszy zbiory, ale także za błogosławieństwo i inne wszelkie doznane łaski. My jesteśmy z gminy, gdzie są małe gospodarstwa. Tam nikt nie utrzymuje się tylko z ziemi, każdy ma jakąś dodatkową pracę. Ale wszyscy wiedzą, że jeśli coś urośnie u siebie, na polu, to jest to zdrowe, dobre, jest po prostu lepsze, niż kupione w sklepie” powiedziała na zakończenie Pani Irena.

Z podobnymi intencjami do Częstochowy wybrała się większość uczestników, wyjazd autokarem nastąpił w sobotę 1 września 2018 r. w godzinach nocnych. Niedługo poprzyjeździe wszyscy uczestniczyli w pierwszej Mszy Św. o godz. 6.00, podczas odsłonięcia Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, na której przywitano naszych przedstawicieli. Po krótkim odpoczynku, śniadaniu, zakupie pamiątek, wszyscy wyruszyli na jasnogórskie błonia. Tutaj, w gęstym tłumie, wśród ozdobnych dożynkowych wieńców i koszów z owocami ziemi znalazł się i nasz wieniec z Koła Gospodyń Wiejskich w Michałówce, w kształcie miejscowej kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego . Przy wieńcu, w strojach ludowych stawili się: Irena i Józef Iwańczukowie, Krystyna Lepionka oraz Edward Drzewiński. Na pamiątkę uczestnictwa w dożynkach jasnogórskich z wieńcem żniwnym otrzymali od organizatorów piękny dyplom.

Niektórzy wcześniej choć przez chwilę zwiedzili Arsenał, Skarbiec, Bastion Św. Rocha, Salę Rycerską czy Muzeum 600-lecia Jasnej Góry. Wszystkich łączyło hasło pielgrzymki: „Do naszej Matki i Królowej Polski”, a tegoroczne dożynki były także wielkim dziękczynieniem za 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Centralnej sumie, wraz z błogosławieństwem wieńców żniwnych przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Przed Mszą św. wszystkich zebranych powitał przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra. Mówił: „My dziś z polskimi rolnikami również, jak co roku, zwracamy nasze oczy ku Górze Jasnej i dziękujemy Bogu za tegoroczne plony. Razem z Maryją, Królową tej pięknej polskiej ziemi spoglądamy w górę i dziękujemy za dary nieba. Przede wszystkim stajemy jednak z pokornym pokłonem i rozpromienionym obliczem przed Bogiem, dziękując, że nam błogosławił, że mimo trudności pogodowych dał obfity plon i siły do jego zebrania”.

Słowa pozdrowienia do rolników skierował prezydent RP Andrzej Duda. „Bóg wam zapłać za ten chleb, owoc polskiej ziemi, ale przede wszystkim potu i pracy, trudu polskiego rolnika. Niech będzie dzielony sprawiedliwie i niech go nikomu nie zabraknie – powiedział Andrzej Duda. Nie wyobrażałem sobie, że w tym dniu, w dniu Dożynek Jasnogórskich, w dniu spotkania polskich rolników, zwykłych ludzi tutaj na Jasnej Górze w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, mogłoby zabraknąć prezydenta”. „To właśnie przede wszystkim polscy chłopi byli tymi, którzy o tą wolność przez to 100-lecie tak silnie dbali i bardzo często przelewali za nią krew, dlatego wasza obecność tutaj dziś jest tak ważna i tak znacząca” - podkreślił prezydent RP. Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi przedstawił rolnikom m.in. plan pomocy w związku ze stratami spowodowanych tegoroczną suszą. Starostami tegorocznych Dożynek byli Karolina i Dominik Grabarkowie z Nowej Wsi z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Starostowie, wraz z dziećmi, przekazali symboliczne bochenki chleba na ręce prezydenta, ministra rolnictwa, obecnych księży biskupów oraz ojców paulinów. Organizatorem rolniczego święta na Jasnej Górze było Krajowe Duszpasterstwo Rolników.

W najbliższą sobotę, 8 września 2018 r. delegacja z Michałówki z wieńcem uczestniczyć będzie w uroczystościach odpustowych „na górce” w Parafii Mariackiej w Chełmie.