Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

IV Turniej Muzyków Prawdziwych w Szczecinie

Utworzono dnia 18.09.2018, 09:32

W dniach 07-09 września 2018 r. w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie odbył się IV Turniej Muzyków Prawdziwych. Wydarzenie te, to szczególna konfrontacja praktyk wykonawczych i regionalnych tradycji, a przede wszystkim spotkanie i swoiste święto muzyki tradycyjnej w białym gmachu Filharmonii. To właśnie w stolicy Pomorza Zachodniego, na jednej scenie, występują muzycy z całej Polski, prezentując dziedzictwo regionów i nowatorskie interpretacje muzyki korzeni, a tegoroczna edycja obfitowała w tę bardziej tradycyjną odsłonę muzyki ludowej. Turniej rozgrywany był w czterech kategoriach muzycznych: soliści instrumentaliści, soliści wokaliści, zespoły instrumentalne i wokalno-instrumentalne do sześciu osób, zespoły śpiewacze do sześciu osób.

Miło nam poinformować, że w imprezie, w kategorii zespołów śpiewaczych do 6 osób udział wziął nasz zespół śpiewaczy „Nadbużański Klon Zielony” z Zanowinia w składzie: Maria Nadworska, Leokadia Prokopczuk, Stefania Rulka, Józefa Stasiuk i Barbara Koguciuk, którego opiekunem z ramienia Gminnego Ośrodka Kultury i Turystyki
w Dorohusku był instruktor kulturalno-oświatowy, Stefan Wojtaszuk.

Przesłuchania konkursowe  zespołu odbyły się w sobotę  7 września 2018 r. w sali kameralnej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Nasi wykonawcy zaprezentowali trzy utwory: „Ciemnym borem nad Polesiem leciał czarny kruk”,  przygotowany wcześniej z podaniem źródła, „Rudy dziadek” będący interpretacją (wylosowanego przed występem) wątku tematycznego „rubaszność, zadowolenie” oraz dodatkowy trzeci utwór patriotyczny, nawiązujący do 100-lecia niepodległości „Gdy na wzgórzu stanął Lecha, krzyż Chrystusa i Wojciecha”.
 
Miło nam poinformować, że po wysłuchaniu naszego zespołu jury w składzie:
 - dr hab. prof Uniwersytetu Szczecińskiego - Bogdan Matławski
 - dr Weronika Grozdew-Kołacińska - kierownik Pracowni Etnomuzykologii Instytutu Sztuki PAN
 - Anna Szewczuk-Czech - Polskie Radio Szczecin
 - Dorota Serwa - muzykolog, menedżer kultury, wykładowca PAN.
przyznało wyróżnienie w kategorii zespołów śpiewaczych. Przypominamy, że podczas ubiegłorocznej trzeciej edycji tego turnieju, zespół z Zanowinia otrzymał nagrodę specjalną im. Instytutu Oskara Kolberga w wysokości 1000 zł.

Z satysfakcją informujemy, że  wraz z naszym zespołem z Zanowinia w IV Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie udział brała solistka zespołu „Jarzębinki” ze Żmudzi
- Halina Romanowska, która w kategorii solistów wokalistów wyśpiewała trzecią nagrodę.
GRATULUJEMY !!!

Po udziale w sobotniej i niedzielnej Mszy świętej w szczecińskiej katedrze, po ceremonii odebrania dyplomu podczas koncertu finałowego na głównej scenie filharmonii przez członkinię zespołu - Barbarę Koguciuk w niedzielę 9 września 2018 r. w późnych godzinach popołudniowych nastąpił wyjazd w drogę powrotną. Żegnając się z organizatorami, koordynator turnieju - Anna Biały zapraszała członkinie zespołu z Zanowinia na następny V Jubileuszowy Turniej Muzyków Prawdziwych do Szczecina za rok.

 

Subskybuj nasz kanał na YouTube


Polub nas na Facebook