Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Narodowe Święto Niepodległości - Dorohusk 2017

Utworzono dnia 28.12.2017, 10:38

W sobotę 11 listopada 2017 r. w kościele parafialnym pw. Św. Jana Nepomucena w Dorohusku odbyły się gminne uroczystości najważniejszego polskiego święta narodowego, „Święta Niepodległości”. Przypomnijmy, obchodzone ono jest dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku, po 123 latach zaborów, w roku następnym wypada jubileusz, 100-rocznica odzyskania niepodległości.
Uroczystości rozpoczęły się one o godz. 12.00 Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, którą koncelebrowali wspólnie Ks. Kan. Henryk Suchodolski, Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Świerżach i Ks. Prałat Ryszard Winiarski, Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Dorohusku, który następnie wygłosił homilię. Wiele uwagi w niej poświęcił lekcji dawnego patriotyzmu na przykładzie Ignacego Paderewskiego, nawiązał również do czasów współczesnych.
Na zakończenie Mszy świętej wysłuchano kilkunastominutowego koncertu pięknych pieśni patriotycznych i niepodległościowych w wykonaniu zespołu „Ale Babki” z Kapelą Męską z Dorohuska.
W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele gminnych władz samorządowych, radni Rady Gminy, służby mundurowe, kombatanci, kierownicy jednostek i zakładów, przewodniczący, prezesi organizacji i stowarzyszeń, dyrektorzy szkół, młodzież wraz z pocztami sztandarowymi.
Na zakończenie uroczystości serdeczne słowa podziękowania, księżom sprawującym Mszę świętą, uczestnikom uroczystości, przekazała Katarzyna Rafalska, Sekretarz  Gminy Dorohusk.