Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Noc Świętojańska - Świerże 2014

Utworzono dnia 12.12.2017, 11:53

Letnie przesilenie od dawien dawna traktowano jako wyjątkowe wydarzenie i przypisywano mu właściwości niemal magiczne. Stąd tak wiele obrzędów i rytuałów związanych z Nocą Świętojańską. Ważne było wieczorne palenie ognisk, co wyrażało kult ognia. Zebrani tańczyli wokół płomieni, a co odważniejsi młodzieńcy skakali przez palące się stosy. Tej nocy kluczową rolę odgrywała też woda - wykąpanie się w trakcie Sobótki miało zapewnić ciału zdrowie i urodę. W nurt okolicznych rzek i strumyków puszczano też wianki. Panny na wydaniu wiły je wiec z kwiatów polnych i ogrodowych, mając nadzieję, że przyniosą im szybkie zamążpójście. Tej nocy odbywa się też poszukiwanie kwiatu paproci, która podobno kwitnie tylko w czasie przesilenia.

Co roku przypominamy o wierzeniach naszych przodków i próbujemy stworzyć namiastkę przeniesienia się do tego nieco zapomnianego, tajemniczego świata. Te tradycje, mimo że zachowały tylko symboliczny charakter - wciąż żyją, i przechodzą z pokolenia na pokolenie.
Od niepamiętnych lat kontynuowane są na terenie naszej gminy, podobnie było i w roku bieżącym, w sobotę 21 czerwca 2014 r, w  Parku podworskim w Świerżach Gmina Dorohusk była organizatorem tegorocznych uroczystości „Nocy Świętojańskiej”, które prowadził Stefan Wojtaszuk.
Zebranych wszystkich serdecznie powitała w imieniu organizatorów Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Turystyki w Dorohusku - Jolanta Ryszkiewicz, po czym gospodarz imprezy, Wójt Gminy - Wojciech Sawa dokonał symbolicznego otwarcia imprezy.
Następnie okolicznościowy montaż słowno-muzyczny pt. „Czarodziejski kwiat paproci” zaprezentowali uczniowie kl. 0-VI Szkoły Podstawowej w Świerżach, których przygotowywały Marta Kupracz i Beata Bartniczuk.
W części artystycznej, oprócz solistów Jakuba Latosa z Dorohuska i Iriny Zińczuk z Huszczy wystąpiły zespoły: „Koral” z Kamienia, „Opalinka” z Huszczy, „Lubawa” z Lubomla  (Ukraina) z programem folklorystycznym i współczesnym, grupa wokalno instrumentalna „Cykady” i kapela „Pogodna Jesień” z Wólki Okopskiej.

Wiele salw śmiechu, gromkie brawa to warzyszyły występom kabaretów „Pod Cytrynką” ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Cytrynka” z Dorohuska w programie „Krysia idzie na wianuszki”  oraz „Szara Eminencja” z Werbkowic. Nie mniej zadowolenia i satysfakcji uczestnikom imprezy przyniósł niesamowity pokaz samoobrony oraz systemu Krav Maga w wykonaniu adeptówi ze Stowarzyszenia Clipeus Arma z gminy Dorohusk pod kierownictwem Adama Derkacza. Tradycyjnie wielu uczestników uroczystości wzięło udział w korowodzie świętojańskim nad rzekę Bug prowadzonym przez Ewę Furmanik, Stanisława Jurczuka i Jana Suchockiego ze Świerż oraz przedstawicieli władz samorządowych, gości zaproszonych i strażaków z OSP Świerże i Wólka Okopska. Przy zapadającej ciemności, tym razem z maleńkimi kłopotami zakończyło się poszukiwanie „kwiatu paproci”, szczęście tym razem uśmiechnęło się do Bernadetty Suprun ze Świerż i Marzeny Niegody z Wólki Okopskiej. Zmrok był natomiast prawdziwym sprzymierzeńcem wykonawców tańca z ogniem, Piotra Byszuka i Tomasza Kuty z Chełma, których popisy widownia nagrodziła zasłużonymi brawami.

W konkursie „Na najpiękniejszy wianek sobótkowy” spośród dziesięciu wykonanych przez gospodynie wiejskie, zespoły śpiewacze, koła emerytów i rencistów oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Świerżach najwyżej oceniono i nagrodzono wieniec zespołu śpiewaczego „Teosinki” z Teosina. Drugie miejsca przyznano Kołu Gospodyń Wiejskich w Michałówce, a trzecie miejsce przypadło Kołu Gospodyń Wiejskich w Turce. Wyróżnienia wręczono: Kołom PZERiI w Świerżach-Zamieściu i Okopach, Kołom Gospodyń Wiejskich w Świerżach, Wólce Okopskiej i Olenówce, Szkole Podstawowej w Świerżach oraz zespołowi „Koral” z Kamienia.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie:
- Marta Socha - Lasy Państwowe Nadleśnictwo Chełm,
- Renata Lalik - Środowiskowy Dom  Samopomocy „Cytrynka” w Dorohusku,
- Katarzyna Zaborowska - choreograf dziecięcego zespołu taneczno-wokalnego „Gaik Zielony” działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury i Turystyki w Dorohusku.

Wszyscy uczestnicy w tym współzawodnictwie otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Lasy Państwowe, Nadleśnictwo w Chełmie.

Niewątpliwą atrakcją wieczoru był konkurs, wybory „ Miss  Nocy Świętojańskiej”. Pretendentki do tytułu rywalizowały w trzech wejściach, tj. prezentacji, quizu „dokończ przysłowie” i w rysunku „mężczyzna moich marzeń”. Tytuł „Miss Nocy Świętojańskiej” przypadł Anecie Semeniuk z Ignatowa, I Vice-Miss została jej siostra Jowita Semeniuk, a  koronę II Vice- Miss wywalczyła Bożena Gryniuk ze Świerż.

Zwyciężczynie otrzymały nagrody ufundowane przez organizatorów, a w tegorocznym jury zasiedli: Jan Suchocki - Sołtys wsi Świerże II, Jarosław Hajczuk - Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Świerżach oraz Przemysław Koźmiński z Hrubieszowa. 

Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna przy dźwiękach zespołu „Bruno” z Hrubieszowa. Podczas imprezy do swoich stoisk zapraszali: „kawiarenka” z Gminnego Ośrodka Kultury i Turystyki w Dorohusku z kawą, herbatą i ciastami oraz twórcy: Ewa Szymańska, Ewa i Rafał Pieczykolan z Dorohuska. Uczestnicy  uroczystości mieli okazję zwiedzić niecodzienne stoisko Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków z Oddziału w Świdniku, organizacji pozarządowej zajmującej się ochroną ptaków i ich siedzisk. Reprezentowała go Bernadetta Wołczuk, która ponadto zorganizowała dla najmłodszych konkurs plastyczny „Ptaki w moim sąsiedztwie”, którego  zwycięzcy nagrodzeni zostali upominkami.

Imprezie towarzyszyło rytualne rozpalenie ogniska przez Sekretarz Gminy Dorohusk - Katarzynę Rafalską, Przewodniczącą Zarządu Oddziału Rejonowego PZERiI w Dorohusku - Barbarę Dumin i radną Rady Gminy zamieszkałą w Świerżach - Ewę Furmanik.
Istniała również możliwość skorzystania z innych atrakcji, m.in.: pokazu sprzętu Straży Granicznej, paint-balla, zamków, zjeżdżalni, trampoliny oraz licznych stoisk handlowych i gastronomicznych. Uroczystości wsparli liczni sponsorzy.