Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Noc Świętojańska - Świerże 2016

Utworzono dnia 27.12.2017, 09:07

Letnie przesilenie od dawien dawna traktowano jako wyjątkowe wydarzenie i przypisywano mu właściwości niemal magiczne. Stąd tak wiele obrzędów i rytuałów związanych z Nocą Świętojańską. Ważne było wieczorne palenie ognisk, co wyrażało kult ognia. Zebrani tańczyli wokół płomieni, a co odważniejsi młodzieńcy skakali przez palące się stosy. Tej nocy kluczową rolę odgrywała też woda - wykąpanie się w trakcie Sobótki miało zapewnić ciału zdrowie i urodę. W nurt okolicznych rzek i strumyków puszczano też wianki. Panny na wydaniu wiły je wiec z kwiatów polnych i ogrodowych, mając nadzieję, że przyniosą im szybkie zamążpójście. Tej nocy odbywa się też poszukiwanie kwiatu paproci, która podobno kwitnie tylko w czasie przesilenia. Co roku przypominamy o wierzeniach naszych przodków i próbujemy stworzyć namiastkę przeniesienia się do tego nieco zapomnianego, tajemniczego świata. Te tradycje, mimo że zachowały tylko symboliczny charakter - wciąż żyją, i przechodzą z pokolenia na pokolenie. Od 33 lat kontynuowane są na terenie naszej gminy, podobnie było i w roku bieżącym, w sobotę 25 czerwca 2016 r, w  Parku podworskim w Świerżach Gmina Dorohusk była organizatorem tegorocznych uroczystości „Nocy Świętojańskiej”, którą poprowadzili Jolanta Ryszkiewicz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Turystyki w Dorohusku oraz Sławomir Stasiuk  Kabaret „Szara Eminencja” z Werbkowic. Wszystkich gości serdecznie przywitał Wójt Gminy – Wojciech Sawa.
Następnie okolicznościowy montaż słowno-muzyczny pt. „Hej sobótka, sobótka…” zaprezentowali uczniowie kl. 0-VI Szkoły Podstawowej w Świerżach. W części artystycznej, wystąpiły zespoły:  „Kataryna” z Pokrówki, „Opalinka” z Huszczy, „Lubawa” z Lubomla  (Ukraina), kapela „Pogodna Jesień” oraz grupa wokalno - instrumentalna „Cykady” z Wólki Okopskiej. Nie zabrakło występów solistów: Weroniki Chomiarczuk z Dorohuska oraz Sergieja Stepaniuka z Ukrainy. Publikę rozbawił występ kabaretu „Pod Cytrynką” ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Cytrynka” z Dorohuska.
Tradycyjnie wielu uczestników uroczystości wzięło udział w korowodzie świętojańskim nad rzekę Bug prowadzonym przez Wójta Gminy Wojciecha Sawę, Sołtysów Alicję Książek i Jana Suchockiego ze Świerż  oraz przedstawicieli władz samorządowych, gości zaproszonych i strażaków z OSP Husynne, Barbarówka i Świerże. Przy  zapadającej ciemności, zakończyło się poszukiwanie „kwiatu paproci”, szczęście tym razem uśmiechnęło się do Jana Soi ze Świerż. W konkursie „Na najpiękniejszy wieniec sobótkowy” spośród siedmiu wykonanych przez gospodynie wiejskie, zespoły śpiewacze, koła emerytów i rencistów oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Świerżach najwyżej oceniono i nagrodzono wieniec Koła Gospodyń Wiejskich z Wólki Okopskiej. Drugie miejsce przyznano zespołowi śpiewaczemu „Teosinki” z Teosina, a trzecie miejsce przypadło zespołowi „Huszcza” z Ukrainy.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie:
- Zofia Ziemiańska – Kois – Członek Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Świerż i Ziemi Świerżowskiej,
- Ryszard Suszyński – Kierownik Ośrodka Dydaktyczno – Muzelanego w Brzeźnie,
- Mateusz Kliszcz – Specjalista Służby Leśnej – Nadleśnictwo Chełm.

Wszyscy uczestnicy w tym współzawodnictwie otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Lasy Państwowe, Nadleśnictwo w Chełmie. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna z zespołem „Konkret” z Rejowca. Imprezie towarzyszyło rytualne rozpalenie ogniska przez Sołtysów Alicję Książek i Jana Suchockiego ze Świerż. Nie zabrakło takich atrakcji jak: pokaz sprzętu Straży Granicznej, paint ball, zamki, zjeżdżalnie, trampoliny oraz stoiska handlowe i gastronomiczne.
Było nam niezwykle  miło gościć u nas Parczewską Grupę Rowerową, która podążała wydeptanymi szlakiem przemytników i  odwiedziła naszą gminę.
 
Nasi sponsorzy:
1. MIDEX- TYRES GROUP Sp. z o.o.- Władysław Kowalski Brzeźno
2. Lasy Państwowe , Nadleśnictwo Chełm
3. Bank Spółdzielczy w Leśniowicach o/Dorohusk
4. Gminny Zakład Obsługi z/s w Okopach
5. Romualda Wierzbicka – sklep spożywczo- przemysłowy Świerże
6. Stanisława Turewicz i Krzysztof Hańczur- handel i gastronomia Świerże
7. Nadleśnictwo Świerże
8. Seweryniuk Mieczysław – ADRIUST Sp. z o.o
9. Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Chełm
10.Kuppol Sp. z o.o. Ludwinów– Jan Kupracz
11. Paint Ball - Jan Banaszczyk - Chełm

PODZIĘKOWANIA:
1. Wojciech Sawa- Wójt Gminy
2. Gminna Biblioteka Publiczna w Dorohusku, Pani Dyr. Irena Prokopowicz oraz pracownicy
3. Ochotnicza Straż Pożarna w Świerżach
4. Ochotnicza Straż Pożarna Husynne
5. Ochotnicza Straż Pożarna Barbarówka
6. Leśnictwo Świerże- Pan Wojciech Iżycki
7. Lasy Państwowe- Nadleśnictwo Chełm
8. Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich Pani Krystyna Tryksa
9. KGW Świerże- Zofia Gaik
10. KGW Teosin
11. KGW Wólka Okopska
12. KGW Brzeźno
13. Alicja Książek – Sołtys wsi Świerże II
14. Jan Suchocki – sołtys wsi I
15. Małgorzata Sarzyńska - Radna RG
16. Daniel Lewczuk - Radny RG
17. Teofil Rudzki
18. Straż Graniczna o/Dorohusk
19. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Dorohusku
20. Środowiskowy Dom Samopomocy „Cytrynka” w Dorohusku - Pani  Renata Lalik
21. Szkoła Podstawowa w Świerżach
22. Panie i Panowie – pracownicy interwencyjni Urzędu Gminy Dorohusk
23. Stowarzyszenie Miłośników Świerż i Ziemi Świerżowskiej
24. Przedszkole Samorządowe w Dorohusku

Subskrybuj nasz kanał na YouTube


Polub nas na Facebook

Wydarzenia

Ankieta

Jakiego typu zajęcia/warsztaty byłby dla Państwa interesujące?

Wyniki