Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

„Święto Konstytucji 3 Maja” oraz „Dzień Strażaka” - Świerże 2015

Utworzono dnia 20.12.2017, 10:45

W niedzielę 3 maja 2015 r. w kościele parafialnym w Świerżach odbyły się wspólne gminne uroczystości Święta Konstytucji 3 maja oraz „Dnia Strażaka”.
Organizatorami uroczystości byli Wójt Gminy, Rada Gminy, Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz Gminny Ośrodek Kultury i Turystyki w Dorohusku. Punktualnie o godz. 12.30 w kościele parafialnym w Świerżach rozpoczęła się Msza Święta w intencji Ojczyzny i strażaków, którą koncelebrował miejscowy proboszcz Ks. kan. Henryk Suchodolski, a homilię wygłosił proboszcz z Dorohuska, Ks. Ryszard Winiarski.
Oprócz problematyki walki o niepodległość, wątków patriotycznych podziękował także strażakom za ich piękną, społeczną i ofiarną pracę. Na początku, po odśpiewaniu pieśni na wejście „Boże coś Polskę” serdecznie powitano kombatantów, weteranów, przedstawicieli władz samorządowych: powiatu ze Starostą Chełmskim, Piotrem Deniszczukiem, gminy z Wójtem Gminy, Wojciechem Sawą na czele, radnych Rady Gminy, strażaków, przedstawicieli służb mundurowych, kierowników jednostek i instytucji, dyrektorów szkół, młodzież, harcerzy, poczty sztandarowe oraz wszystkich przybyłych. W trakcie eucharystii Ks. Łukasz Boguta, wikariusz parafii w Świerżach, z racji przypadającego Święta Floriana dokonał odnowienia ślubów strażackich.
Po Mszy świętej uczniowie klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej w Świerżach przedstawili montaż słowno-muzyczny pt. „Cenna wartość - patriotyzm”. Recytowane wiersze przez młodych wykonawców przybliżyły zgromadzonym problematykę i losy Polski w czasach rozbiorów. Tematyka wierszy dotyczyła także wydarzeń związanych z ustanowieniem konstytucji 3 Maja, a pieśni śpiewane przez absolwentki szkoły nawiązywały do patriotyzmu Polaków. Wartościowym akcentem były wyświetlane prezentacje podczas śpiewów pieśni, które przybliżały piękno naszej Ojczyzny i nawiązywały do narodowych wartości.
W montażu udział wzięli: jako żołnierze - Mateusz Grel i Mateusz Kubiak z kl. IV i Kacper Kubiak z kl. V. Wiersze recytowali: Patrycja Soja, Patrycja Głaz z kl. V, Natalia Jankowska i Patrycja Grzywna z kl. IV oraz prowadzący: Przemysław Prucnal i Weronika Derkacz z kl. VI. Całość uświetniły piękne śpiewy absolwentek szkoły: Magdaleny Balcerzak, Mileny Zalewskiej i Aleksandry Zalewskiej, a ten wzruszający program przygotowały Panie: Agnieszka Czuluk i Beata Bartniczuk.
Na zakończenie Wójt Gminy serdecznie podziękował organizatorom i uczestnikom uroczystości oraz uczniom ze szkoły w Świerżach, którzy wystąpili w części artystycznej.

Subskybuj nasz kanał na YouTube


Polub nas na Facebook