Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Grupa wokalno-instrumentalna "Cykady"

Utworzono dnia 28.12.2017, 15:10

Folklorystyczna grupa wokalno-instrumentalna „Cykady”  z Wólki Okopskiej, powstała w sierpniu 2000 r. Pierwszy, inauguracyjny występ grupy miał miejsce podczas „Dożynek Gminnych” w Dorohusku. Po „dożynkowej” premierze, gdzie zespół wystąpił bez nazwy, były kolejne występy, w składzie systematycznie uzupełnianym.
W dniu 24 lutego 2001 roku po uroczystych chrzcinach nadano mu imię „Ludowe Nutki”. Rodzicami chrzestnymi zostali Krystyna Kogut i Stefan Wojtaszuk. Zespół działa przy Gminnym Ośrodku Kultury i Turystyki w Dorohusku.   Od tego okresu datuje się wspaniały rozdział w działalności grupy, pasmo samych sukcesów, których pozazdrościć mogą zespoły o zdecydowanie dłuższym „stażu” działalności. Wiele ożywienia do zespołu wniosła, a tym samym ubogaciła jego repertuar kapela męska. Bogactwo i różnorodność repertuaru, wielka pasja muzykowania i zaangażowanie wszystkich członków przynoszą grupie duży rozgłos i sympatię wielu słuchaczy.
W marcu 2003 roku grupa zmieniła nazwę na „Cykady”. Mimo krótkiego okresu działalności „ Cykady” stały się jedną z najbardziej uznanych i śpiewających grup, nie tylko w powiecie chełmskim, na Lubelszczyźnie, ale i w rejonie lubomelskim (Ukraina). Za niemal wzorcową w ostatnim okresie można uznać współpracę kulturalną w ramach tzw. „wymiany przygranicznej” z Gminą Huszcza i tamtejszym zespołem „Opalinka”, która kontynuowana jest do chwili obecnej.
Przez wiele lat „Cykady” zapraszane są na wiele imprez, uroczystości do Lubomla i sąsiednich miejscowości, przez co nawiązała się współpraca z zespołem „Lubawa”, były wspólne występy, koncerty, nawet w Łucku, gdzie oprócz koncertów w Pałacu Kultury i na scenie przed Pałacem było nagranie w miejscowym studiu telewizyjnym.
Najbardziej szczęśliwym dla zespołu jest Włodawa, tutaj debiutując na II Festiwalu Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej w dniu 17 września 2008 roku zajęli I miejsce.
Pół roku później, na Festiwalu Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem - Włodawa 2009 z udziałem zespołów z Ukrainy i Białorusi wyśpiewali II miejsce, powtarzając te sukcesy na tym festiwalu w postaci III miejsca  w roku 2011 i wyróżnienia w roku 2014.
Ponadto najbardziej cenionymi osiągnięciami w blisko 17-letnim okresie działalności są m.in.: wyróżnienie na VIII Wojewódzkim Konkursie Piosenki Partyzanckiej w Aleksandrowie, powiat biłgorajski (2002 r; koncert uświetniający przegląd dorobku kulturalnego rejonu lubomelskiego w Łucku na Ukrainie (2004 r.)  I miejsca: na Festiwalu Pieśni Kresowej (zespoły z akompaniamentem) w Dubience (2006 r.), I Powiatowym Festiwalu Piosenki Strażackiej (zespoły z akompaniamentem) w Okopach (2011 r.) i VII Międzypowiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Dubience (2016 r.).

Kierownikiem zespołu jest Pan Anatol Obuch, na co dzień Prezes Chełmskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej i Wiceprezes Lubelskiego Związku Piłki Nożnej.

I Międzynarodowy Festiwal Ludowy - Łopiennik Nadrzeczny 2014


15-lecie grupy wokalno-instrumentalnej "Cykady" - Wólka Okopska 2015

Subskybuj nasz kanał na YouTube


Polub nas na Facebook