Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zespół "Ale Babki" z Kapelą Męską

Utworzono dnia 29.12.2017, 11:46

Zespół śpiewaczy „Ale Babki” z Dorohuska powstał latem 1998 roku, przejmując tradycję i dorobek działającego wcześniej tutaj zespołu „Nadbużanki”. Nowo utworzony zespół inauguracyjny występ miał 26 lipca 1998 r.  w Turce, podczas eliminacji gminnych turnieju „Moja Gmina Aktywna”, gdzie wystawił wodewil „Swatka”, z udziałem również członkiń Koła Gospodyń Wiejskich. Oficjalne chrzciny zespołu odbyły się w dniu 13 lutego 1999 roku. W roku 2000 kierownictwo muzyczne objął Marcin Watras, ceniony muzyk związany również z zespołem Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej. Zespół działa przy Gminnym Ośrodku Kultury i Turystyki w Dorohusku.
Nie sposób wyliczyć chronologicznie wszystkich ważniejszych występów zespołu, które są udokumentowane w bogatej kronice. Niezliczona liczba występów to udział i sukcesy w licznych przeglądach: pieśni kresowej, patriotycznej, pieśni religijno-ludowej, zespołów śpiewaczych, kapel i solistów, twórczości artystycznej seniorów oraz koncertach charytatywnych.
W okresie swojej działalności zespół „Ale Babki” z Kapelą Męską wykonał blisko 400 koncertów i przedstawień, w których prezentował utwory polskie, ukraińskie, cygańskie
i żydowskie. Kilka też razy, w latach 2007, 2008 i 2009 „Ale Babki” z powodzeniem prezentowały się na Ogólnopolskich Prezentacjach Stołów Wielkanocnych i Bożonarodzeniowych w Kolegiacie przy Kościele Świętej Anny w Warszawie. W związku z tym, że gmina Dorohusk współpracuje od wielu lat w ramach tzw. „wymiany przygranicznej” z gminą Huszcza i rejonem lubomelskim „Ale Babki” wielokrotnie występowały na Ukrainie.
Panie z zespołu są również członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich. Biorą aktywny udział w konkursach na najpiękniejsze wieńce,  zarówno sobótkowe, jak i dożynkowe,
w jarmarkach rękodzieła ludowego i konkursach kulinarnych. Wiele ożywienia w działalność zespołu „ Ale Babki” wniosła kapela męska, co w efekcie dało znakomite połączenie śpiewu i brzmienia instrumentów w żywą, dziarską, rytmiczną i profesjonalną prezentację.
Najbardziej cenionymi osiągnięciami są: II miejsce w XXXIV Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki i Przyśpiewki Ludowej w Przedborzu, woj. łódzkie w czerwcu 2012 roku, I m-ce w I Międzynarodowym Festiwalu „Łączy nas kultura” w Łopienniku Nadrzecznym w kwietniu 2014 r. i III m-ce na tym festiwalu w lipcu 2015 r. oraz II m-ce na
XV Jubileuszowym Przeglądzie Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej - Uchanie 2015 w dniu 15 sierpnia 2015 r. w Teratynie.
Wiele sukcesów zespół odnotował także biorąc udział w Regionalnych Przeglądach Pieśni i Przyśpiewki Ludowej w Rejowcu Osadzie, Powiatowych Przeglądach Piosenki Strażackiej w Okopach, Międzypowiatowym Festiwalu Zespołów Śpiewaczych w Werbkowicach i wielu, wielu innych. W dniu  10 marca 2006 r. podczas uroczystej sesji Rady Gminy w Dorohusku zespół otrzymał odznakę honorową „Za zasługi dla Euroregionu Bug”. W dotychczasowej działalności „Ale Babki” z Kapelą Męską starali się godnie reprezentować Gminę Dorohusk i jej kulturowy dorobek. W dalszej swej działalności zespół zamierza nadal promować tradycje i kulturową naszego regionu.
Kierownikiem zespołu jest Pani Krystyna Kawalec.


15-lecie istnienia zespołu śpiewaczego „Ale Babki" z Kapelą Męską - Dorohusk 2014"Ale Babki" z Kapelą Męską - V MFZŚ - Werbkowice 2015Koncert z okazji Dnia Matki - "Ale Babki" z Kapelą Męską - Dorohusk 2016

Subskybuj nasz kanał na YouTube


Polub nas na Facebook