Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Jubileusz 70-lecia OSP Okopy

Utworzono dnia 27.09.2018

70-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej Okopy

Utworzono dnia 27.09.2018, 10:19

W sobotę 22 września 2018 r. w remizo-świetlicy w Okopach, gmina Dorohusk odbyły się uroczystości jubileuszowe 70-lecia istnienia miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Na początku wszystkich przybyłych przywitał Waldemar Lasek - Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Okopach. Poinformował, że dzisiejsze wydarzenie jest szczególne, z uwagi na fakt przeznaczenia przez Zarząd Województwa Lubelskiego dofinansowania w ramach promocji województwa lubelskiego na to przedsięwzięcie, dodał również, iż partnerem uroczystości jest Województwo Lubelskie - Lubelskie Smakuj Życie.

O randze tej imprezy stanowił również fakt, iż u jubilatów obecny był Wicemarszałek Województwa Lubelskiego - dr Krzysztof Grabczuk. Podczas uroczystości obecne były także władze samorządowe: powiatu chełmskiego ze Starostą Chełmskim, Gminy Dorohusk z Wójtem Gminy, Przewodniczącym Rady Gminy, radnymi, Kapelan Powiatowy OSP, przedstawiciele służb mundurowych, kierownicy jednostek i zakładów pracy, delegacje ze wszystkich OSP z terenu gminy. Po powitaniu, dalsze prowadzenie uroczystości przejął Stefan Wojtaszuk z Gminnego Ośrodka Kultury i Turystyki w Dorohusku.

Dzisiejszy jubileusz jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii miejscowości Okopy, gminy, powiatu i regionu, o czym świadczy m.in. ten napis „Ochotnicza Straż Pożarna w Okopach na straży od 1947 roku”. Zanim prowadzący przedstawił ramowy program uroczystości jubileuszowych zaproponował, aby w tym momencie uczcić  minutą ciszy pamięć wszystkich miejscowych strażaków w okresie 70-lecia działalności, którzy od nas odeszli na wieczną służbę. Poinformował także, że w programie: Krótki rys historyczny Ochotniczej Straży Pożarnej w Okopach w okresie 70-lecia istnienia, Wręczenie odznaczeń i wyróżnień,
Wystąpienia okolicznościowe gości, Krótki program artystyczny w wykonaniu zespołu „Ale Babki” z Kapelą Męską z Dorohuska, Poczęstunek i Zabawa taneczna przy dźwiękach zespołu „HADIMM”.

Skrótową historię działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w okresie 70-lecia istnienia przedstawił  Prezes OSP Okopy - Waldemar Lasek. Ważnym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń i wyróżnień druhom, którzy swoją postawą i zaangażowaniem dali przykład wzorowej pracy społecznej, nieśli pomoc bliźnim i bezinteresownie oddawali siebie drugiemu człowiekowi.  

Wręczone zostały: „Złoty Znak Związku”, Złote, Srebrne i Brązowe Medale „Za Zasługi Dla Pożarnictwa”, „Odznaki Strażak Wzorowy” i Brązowe Odznaki  „Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza”
Zgodnie z ceremoniałem pożarniczym wręczeń dokonali:
 - mł. bryg. Artur Rutkowski - Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie,
 - Wojciech Sawa - Wójt Gminy Dorohusk, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Dorohusku,
 - Tadeusz Sinkowski - Komendant Gminny OSP w Dorohusku.

Podczas wystąpień  okolicznościowych gości gratulacje, życzenia i słowa podziękowania złożyli: dr Krzysztof Grabczuk - Wicemarszałek Województwa Lubelskiego,  mł. bryg. Artur Rutkowski - w imieniu Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie,  Piotr Deniszczuk - Starosta Chełmski, Jolanta Ryszkiewicz - Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Starostwa, gospodarz gminy, Wójt Gminy - Wojciech Sawa i Komendant Gminny OSP w Dorohusku - Tadeusz Sinkowski. Władysława Skoczylas - Wiceprzewodnicząca Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Dorohusku, Beata Maśluch - Prezes OSP w Zanowiniu. Agata Radzięciak - Radna Rady Powiatu Chełmskiego, Renata Lalik - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Turystyki w Dorohusku i Ewelina Omelańska-Heniborg - Mł. Referent ds. zarządzania kryzysowego i p.poż. Urzędu Gminy w Dorohusku.

W tej części uroczystości nastąpił miły akcent, podziękowania w imieniu odznaczonych złożył Kamil Józwik - Z-ca Naczelnika OSP w Okopach.Ponadto, w imieniu wszystkich strażaków OSP w Okopach podziękował: Druhowi Prezesowi Waldemarowi Laskowi za poświęcony czas, wiedzę oraz miłą atmosferę w jednostce a także za profesjonalizm i wyrozumiałość oraz Wójtowi - Wojciechowi Sawie za nieoceniony wkład w rozwój jednostki, za owocną współpracę i zawsze dobrą radę. Obydwaj Panowie, przy brawach wszystkich uczestników otrzymali piękne, pamiątkowe strażackie toporki.

Po życzeniach, wystąpieniach okolicznościowych gości na scenie zaprezentował się zespół śpiewaczy „Ale Babki” z Kapelą Męską” z Dorohuska, nagrodzony za koncert gromkimi brawami od uczestników imprezy. Podczas występu zespołu organizatorzy zaprosili na pyszności przygotowane przez rodziny strażaków i członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Okopach. Końcowym akcentem uroczystości jubileuszowych, w które najwięcej serca, pracy i zaangażowania włożyli członkowie OSP w Okopach, wspólnie z rodzinami była zabawa taneczna przy dźwiękach zespołu „HADIMM”. Organizacja imprezy byłaby niemożliwa, gdyby nie pomoc i wsparcie sponsorów.